2013’ün E-ticaret Trendleri

Ünlü kahin Nostradamus bundan yıllar yıllar evvel, e-ticaretin bugünü ve geleceğiyle ilgili sıra dışı bir iddia ortaya atmıştı:

“İnsanlar evlerinde otururken
Uzun kuyruklu bir fare gelecek
İstedikleri her şeyi alacak
Ve evlerine getirecek…”

Umarım bu kehaneti bir süre sonra sosyal medya hurafesi olarak karşımızda görmeyiz, çünkü tamamen bizim uydurmamız :)

Gerçi Nostradamus zamanında böyle bir şey yazmış olsaydı şimdi eskisinden çok daha fazla gündemde olurdu. Çünkü gerçekten içinde bulunduğumuz durum bu ve e-ticaret son hızla değişerek evriliyor.

2013 yılının e-ticaret trendleri neler?

Konudan sapmamak adına yaptığımız başlık hamlesi başarılı oldu ve şimdi de hızlıca konuya giriyoruz. 2013 yılının e-ticaret trendlerini toparlayıp, gerçekten ziyaretçilerinizin memnuniyetini ve kullanıcı deneyimini artıracak bir mini-kılavuz hazırlamaya çalıştık. Şöyle ki:

Mobil olmak

E-ticaret sektörü için mobil entegrasyon artık bir avantaj değil, neredeyse zorunluluk haline geldi. Hatta “m-ticaret” olarak kelime haznemize girdi bile…
M-ticaret dediğimizde de karşımıza çıkan 2 alternatif bulunuyor. Mobil Uygulama veya Responsive Design… Biz mobil uygulama tarafında olanlardanız, daha kullanışlı ve özelleştirilebilir olduğunu düşünüyoruz.
Tabi responsive de tercih edebilirsiniz, yeter ki mobil dünyada olun.

Güvenlik artık çok daha önemli

2013'ün e-ticaret trendleri

E-ticaret siteleri arttıkça kirlilik ve düzenbazlık da haliyle arttı; bu durum da güvenli alışveriş sağlayan siteleri bir adım öne çıkarmaya başladı. Dikkat ederseniz eskiden e-ticaret sitelerinde kullanılan küçük “Güvenli Alışveriş” görselleri yerini “%100 güvenli alışveriş” görsellerine bıraktı. Yani bu da demek oluyor ki, kullanıcının gözünde artık e-ticaret güvenliğinin belirli kademeleri var.

Maksimum güvenliği sağlamanın yanında, satın alma sürecini “Minimum Tıklama” prensibine bağlı kalarak kolaylaştırmak da hedeflerinizden biri olmalı… Data elde etmek adına kullanıcıdan istediğiniz bilgileri, satın alma sürecinin dışına konumlandırmalısınız.

 

Ürün resimleri artık yeterli değil

Tüketiciler, satın alacakları ürünü detaylı bir şekilde incelemek ve dokunabilecek kadar hissetmek istiyor. Onlara bu sanal gerçeklik ortamını oluşturabilmek için ürününüzün önlü-arkalı fotoğrafını koymak artık pek de yeterli değil…
Bunun yanına, örneğin sattığınız ürün bir t-shirt ise, o ürünün bir mankenin üzerinde çekilmiş videosunu görmek, hatta işi daha da ilerletip beden ölçülerinize yakın mankenlerden herhangi birini seçip o videoyu izleyebilmek, kullanıcılar için mükemmel bir deneyim. Videoların, sosyal medyada paylaşılma oranının daha yüksek olduğunu da düşünürsek, Voltran’ı oluşturmaya yakın olduğunuzu söyleyebiliriz.

İçeriğiniz çok çok daha önemli

İçeriğinizin basit, kaliteli bilgileri barındıran, kolay okunabilir, ilgi çekici ve SEO-friendly olması artık daha önemli… Sıradan ürün bilgilerinin yanında, kullanıcılara sunabileceğiniz eğlenceli-faydalı bilgiler içerik kalitenizi artıracaktır.
Arama motoru optimizasyonu temelinizin sağlam olması adına, keyword araştırmalarınızı iyi ve nokta atışı yapmanız, içeriğinizi bu keywordleri merkez alarak oluşturmanız da faydalı olacaktır.

Sonuç olarak, alternatiflerin çoğaldığı bir e-ticaret dünyasında kullanıcılarınıza en iyi deneyimi yaşatmak için düşünmeli ve sürekli geliştirme yapmalısınız. Unutmayın, tüketicilerin gözünde artık bir ürünü onun evine kadar getirmeniz yeterli değil…
Daha fazlasını yapmalısınız…

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü mezunu… Web tasarım, front-end geliştirme ve WordPress tema geliştirme ile uğraşmaktadır.
Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.