E-ticaret sitenizin güvenilirliği için ipuçları

E-ticaret Türkiye’de son yıllarda oldukça revaçta olan ve sürekli yeni girişimlerin yapıldığı bir sektör… İşletmeniz büyük veya küçük olsun, yeni fırsatları değerlendirme amacıyla herkes profesyonel, yarı-profesyonel veya amatör olarak bu yola adım atıyor. Profesyonel girişimlerde pek rastlanmasa da, diğer projeler için “güvenilirlik” belki de çözülmesi gereken en önemli sorun. Çünkü halen internetten alışveriş yapmayı riskli bulan (haklı olarak) ciddi bir kitle var ve bu insanların sitenizi ziyaret ettiğinde ikna edilmeye ihtiyacı var. Aşağıda bu bahsettiğim güven eşiğini aşmak için sitenize itici gücü verecek, bazı ipuçlarını paylaşacağım. Kendi projenize olan entegrasyonunu başarılı yaptığınız takdirde mutlaka faydasını göreceksiniz.

İyi tasarım, kolay navigasyon

Web sitenizin tasarımı iyi olmalıdır. Kısa ve net :) Biraz daha açalım:

  • Kullandığınız renkler işinizle uyumlu olmalıdır. Hoşunuza giden renk siyah diye, doğal ürünler satan e-ticaret sitenizin renk paletini siyah-gri-beyaz oluşturmamanız gerekir.
    Tabi gelenekleri yıkmak isteyen bir çılgın da olabilirsiniz. Bunu yaparken çok dikkatli ve müşteri geri dönüşlerini alarak çalışırsanız daha inovatif olabilirsiniz.
  • Sayfa yapınız basit ve navigasyonunuz kolay olmalıdır. Bu belki de en önemli kurallardan biri…
    Çünkü çoğu e-ticaret sitesi ziyaretçiye gereğinden fazla bilgi verme adına sayfaları çok kalabalıklaştırıyor ve içinde kaybolmanıza yol açıyor.
    Bunu önlemek için çalışmalar yapmalı, sadeliğe önem vermelisiniz.
  • Firmanızla ilgili bilgileri öne çıkarmaya çalışmayın. Siz ne yaparsanız yapın, ziyaretçiler ilgilendiği bilgiyi okuyacaktır. Bu yüzden firma bilgilerinizi, logonuzu öne çıkarmaktansa ürünlerinizi, tekliflerinizi yani müşterinizin ilgisini çekecek, size de fayda sağlayacak şeyleri öne çıkarın.

Akuğur Ekran görüntüsü

 

İletişim bilgileriniz görünür olmalı

İletişim bilgilerinizin sitenin üst bölümlerinde veya görünür olan başka bir yerinde mutlaka bulunması gerekir. Telefon ve adres bilgisi kullanıcıya güven verecektir.
Aksi takdirde kullanıcı, iletişim bilgilerini vermek istemediğinizi düşünür (ki son derece haklıdır) ve sizden alışveriş yapma ihtimali bir hayli düşer.

E-ticaret sitelerinde telefon ve iletişim bilgileri kullanımı

Kullanıcı yorumlarına yer verin

Kullanıcılar alacakları ürünlerle ilgili yorumları okumak ve kararlarını buna göre vermek isterler. Negatif yorumlardan kaçmak adına, yorumlara yer vermemeyi tercih etmek yanlış bir karar olacaktır.
Çünkü önemli olan negatif yorumlardan kaçmak değil, bu yorumu yaratan olumsuz durumu çözmek ve yönetmektir. Unutmayın ki, kullanıcılar sizin sitenizde olmasa bile yorumlarını yapacakları bir yeri mutlaka bulurlar.

E-ticaret siteleri yorum alanları

Gizlilik politikanızla ilgili bilgilendirmeler yapın

Şunu itiraf etmeliyiz ki, ben de dahil olmak üzere çok uzun yazıları okumayı seven insanlar değiliz. Bu yüzden ferman niteliğindeki Gizlilik Politikası sayfaları bizler için hiçbir şey ifade etmiyor.
Bunun yerine, e-ticaret sitenizin gerekli yerlerinde gizlilik politikanızla ilgili küçük bilgilendirmeler yapmak çok daha faydalı ve inandırıcı olacaktır.

Gizlilik politikası bilgilendirmesi

Güvenlikle ilgili simgelere ve etiketlere yer verin

SSL sertifikanız, güvenli ödeme seçenekleriniz zaten sitenizde bulunması gereken öğeler ve bunlarla ilgili minik etiketlere yer vermek de önemli…
Tabi bu etiketleri abartmamakta da fayda var, çünkü güven sorunu olan birçok site bu konuyu biraz abartıp kullanıcılarda şüphe uyandırmayı da başarıyorlar.

Güvenlikle ilgili simgelerin kullanımı

Garanti verin

Kullanıcılara yaşanması muhtemel herhangi bir sorunda paralarının iade edileceği garantisini vermek çok çok önemlidir.
Hiç sorun yaşamayacaklarını, her şeyin mükemmel olacağını garanti etmektense riskleri ortadan kaldıran bir teklif sunmanız gerekir.

Yazım hatalarına çok dikkat edin

Yazım hataları, cümle düşüklükleri kesinlikle bir e-ticaret platformunda olmaması gereken şeyler… Mümkünse içeriğinizi defalarca okuyun.
Aceleniz olabilir, yayınlamak için can atıyor olabilirsiniz, ama unutmayın ki -dikkat özlü söz geliyor- Yetişmeyen doğru iş, yetişen yanlış işten daha iyidir.

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü mezunu… Web tasarım, front-end geliştirme ve WordPress tema geliştirme ile uğraşmaktadır.
Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.