Internet Explorer 6, 7 ve 8 için CSS Yazma

Herkese merhaba…

Bildiğiniz üzere web tasarımın en zevksiz ve can sıkıcı kısmı Internet Explorer adını verdiğimiz bela ile uğraşılan kısımdır :)

Tasarım sürecinin neredeyse yarısına yakın bölümünü IE için harcarız.

Tasarıma başlarsınız. Renk uyumları, yerleşimler her şey mükemmeldir.

Sonra IE testini yaptığınızda dersiniz ki bu site benim yaptığım site mi :)

Şimdi bu sorunu birkaç ek satır css kodlamasıyla nasıl aşarsınız onu anlatacağım.

Evet. Diyelim bu üstteki kod bloğu, sizin sitenizde header ismiyle oluşturduğunuz ve herhangi bir div’e verdiğiniz id olsun.  Chrome veya Mozilla’da testinizi yaptınız hiçbir sıkıntı yok fakat orada bir yerde sizi bekleyen bir IE canavarı var. İlk olarak baktınız ki vermiş olduğunuz 10px’lik padding değeri IE8 için fazla gelmiş. Ne yapacaksınız? İşte bunu:

Süper! Gördüğünüz gibi “8px” değerimizin hemen yanına “\9” yazarak bu css satırının tamamen IE8’i hedeflemesini sağladık. Her şey harika yüzünüz gülüyor. Akşam baktınız müşteriniz arıyor ve diyor ki “Yauu bu sitenin üst kısmında yazılar kayıyor!” Ne hoş değil mi? Müşterinizin ofisinde neredeyse daktiloya dönüşmek üzere olan bir bilgisayar var ve onda da Internet Explorer 7 yüklü! Görmezden gelebilir misiniz? Biraz zor… O zaman ne yapıyoruz? İşte bunu:

Tamamdır! IE7 ile de aramızı düzelttik. Peki IE6 için herhangi bir geliştirme yapmaya gerek var mı? An itibariyle pek yok ama onu da yazalım ve bir ek yapalım. Diyelim ki eklediğimiz font IE8’de eciş bücüş gözüküyor. Bunun yerine standart bir font kullanalım. Ve artık bu işkence bitsin.

Artık her şeyimiz tamam. Bu yaptığımız işlemi tüm stiller için kullanabilirsiniz. Örneğin IE7 için farklı bir arkaplan rengi belirleyebilirsiniz.

Yazımı bitirirken herkese IE8 ve alt versiyonlarının tarihe gömüldüğü bir dünya diliyorum. :)

Kolaylıklar…

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü mezunu… Web tasarım, front-end geliştirme ve WordPress tema geliştirme ile uğraşmaktadır.
Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.