Maven kurulumu ve Java projesi oluşturma

Bu yazı http://uaihebert.com/?p=1440 sitesi referans alınarak yazılmıştır. Bu projeyi maven kullanarak daha geliştireceğiz. Bu döküman java ile bir web projesinin yapısını çok güzel bir şekilde anlatmıştır. http://uaihebert.com/?p=1440&page=15 adresinden source java kodlarını indirilebilir. Proje dosyası Google sites üzerinde olduğu için dosyaları indirmek için dns ayarı yapmamız gerekiyor.

Maven projesi oluşturma

Projemizi maven yapısı üzerinde kuracağız. Aşağıdaki şekilde yeni bir maven web projesi seçiyoruz ve proje ismine JsfCrupMavenTutorial diyoruz. Proje server seçimine Apache EE5 seçimini yapıyoruz.

Maven projesi oluşturma

Maven projesinde yarattığımız için projenin library dependencylerini ve proje ayarlarını belirleyeceğimiz pom.xml adlı bir dosya oluşturuluyor. Netbeaens tarafından default olarak oluşturulan bir package bulunmaktadır. Bunu siliyoruz proje yapımız başlangıç için aşağıdaki şekilde olacaktır.

Maven projesi oluşturma

Model Class oluşturma

Projemizde kullanacağımız nesneler genelede DB yapısına uygun bir şekilde yaratılır. Bu entity classları DB’deki tablolar ile aynı yapıda olacağı için işlem yapmak daha rahat olacaktır. Bu projede ayrıca hibernate annotation özelliğini kullanarak entitylerimize belli annotationlar ekleyerek DB’deki tablolara uygun bir şekilde oluşturucağız.

Hibernate persistence özelliklerini kullanarak DB’deki tablolar proje içerisindeki entity classlarına göre otomatik bir şekilde yaratılacaktır. Yani biz sadece entity classları yaratacağız ve hibernate bize entitylerimize uygun tablolarımızı otomatik olarak yaratılacaktır.

Proje dosyalarımızı indirdiysek bunları kopyalayabiliriz. Öncelikle projemize com ve com paketi altına model paketini ekliyoruz. Proje yapımız aşağıdaki gibi olacaktır.

project-ve-files-gorunumu

Pom.xml dosyası yaratma

Projemize kopyalayacağımız modeller bir çok java kütüphanesini kullanıyor. Bundan dolayı öncelikle pom.xml dosyamızı aşağıdaki şekilde düzelterek , proje içerisinde kullanacağımız library dosyalarını belirliyoruz.

Dependency listesi aşağıdaki gibidir:

dependency-listesi

Yukardaki dependencyler bizim projemizin kullanacağı libraryler bunları aşağıdaki şekilde pom.xml dosyasına yazdığımız zaman maven otomatik olarak bu kütüphaneleri projemize ekleyecektir.

Pom.xml yapısı :

Pom.xml dosyamızı oluşturduktan sonra projemizi build ettiğimiz zaman gerekli kütüphanelerin indirilddiğini görürüz.

Projemize indirdiğimiz dosyalardan model paketi içerisine java classlarını ekliyoruz. Entity classlarını incelediğimiz zaman gerekli ilişkilerin verildiğini, ayrıca eager loading (@NamedQuery(name = “User.findUserByEmail”, query = “select u from User u where u.email = :email”)) işlemlerinin yapıldığını görüyoruz. Gerekli model dosyalarımzı projemize kopyaladığımız zaman aşağıdaki şekilde bir görüntü olması lazım.

pom-xml-hatasi

Pom.xml hatası

Yukardaki resimde de görüldüğü üzere projemizde gerekli library dosyalarının eksik olduğunu anlıyoruz. Eğer pom.xml oluşturmadıysak böyle bir sorun çıkar. Bu durumda maven ile bu problemi ortadan kaldırıyoruz. Search dependency at Maven repository ile gerekli library dosyalarını projemize ekleyebiliriz. Fakat bu yöntemi yaptığımız zaman kütüphane versiyonlarında veya isimlerinde karışıklık çıkabilir. Bundan dolay öncelikle pom.xml dosyamızı yukarda anlatılanlar gibi düzeltip tekrardan projeyi çalıştırmamız yeterli olacaktır.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu… IT sektöründe yazılım mühendisi.
Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.