Web sitenizi iPhone uygulamasına çevirin

Aşağıda anlatacağım yöntemle web sitenizi yaklaşık 15 dakika içinde bir iPhone uygulamasına dönüştürebilirsiniz.

Öncelikle sahip olmanız gereken mobil versiyonu olan responsive bir web sitesi ve uygulamayı geliştirebilmek için gerekli olan Xcode programı… Dilerseniz Xcode’un son versiyonunu buradan indirebilirsiniz.

Aslında bu uygulamayı yaparken kullanacağımız yöntem tıpkı iframe ile html sayfaya içerik çağırır gibi, web sitenizin mobil versiyonunu uygulama içerisinde çağırıp ekrana vermek olacak.

Öncelikle Xcode’da New > Project adımını izledikten sonra yeni bir “Single View Application” oluşturuyoruz.

Single View Application oluşturma

Sonrasında Main.storyboard dosyasını açıp programın sağ alt kısmında bulunan Object Library’den Web View objesini buluyoruz ve sürükle bırak yaparak View Controller ekranına Web View objesini ekliyoruz.

UI Web View ekleme

IBOutlet Oluşturma

Şimdi sıra geldi eklediğimiz Web View objesinden bir IBOutlet oluşturmaya. Bunun için Main.storyboard ile ViewController.h dosyasını ekranda yan yana açmanız gerekiyor. Bunu kısa yoldan yapabilmek için Cmd+J kombinasyonunu yapıp, açılan küçük penceredeki + ikonunu tıklamanız yeterli.

Bu iki dosyayı yan yana açtıktan sonra, Web View objesini bir kez tıklayıp seçili hale getirdikten sonra, kntrl ve mouse sağ tuşuna basılı tutarak, aşağıdaki resimde gördüğünüz şekilde ViewController.h dosyasına sürüklüyoruz. (Burada sürüklerken mavi çizgiyi görmeniz gerekiyor)

IBOutlet oluşturma

Açılan penceredeki name kısmını “webView” yaparak IBOutlet objemizi isimlendiriyoruz.

ViewController.h dosyanızda kodunuzun şu şekilde olması gerekiyor:

WebView objesine URL çağırma

Son yapmamız gereken ViewController.m dosyasını açmak ve “viewDidLoad” metodu ile web sitenizi çağırmak olacak. Kodunuz şu şekilde olmalı:

Tabiki burada benim “http://tasarlamag.com” yazdığım yere kendi sayfanızın adresini yazmanız gerekiyor.

Sol üstteki play ikonundan “Run” dediğinizde aşağıdaki şekilde web sayfanız uygulamanızın içinde yükleniyor olacaktır.

Uygulama örneği

Eğer ihtiyaçlarınız bu şekilde karşılandıysa artık web sitenizin iPhone uygulamasına sahipsiniz demektir.

Eğer web service ile çalışan native bir uygulama yazmak istiyorsanız da daha sonraki yazılarımda bu konuyla ilgili de paylaşımlarım olacak, takipte kalın 😉

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü mezunu… Web tasarım, front-end geliştirme ve WordPress tema geliştirme ile uğraşmaktadır.
Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.