WordPress sitenize Google Analytics ekleme

Google Analytics nedir?

GA, bilindiği üzere sitenizdeki hareketleri analiz edebilmeniz için size bazı veriler içeren ve Google tarafından ücretsiz olarak sunulan bir tool.

Google Analytics ne işe yarar?

GA sayesinde siteniz ile ilgili aşağıdaki ve daha birçok veriye ulaşabilirsiniz:

 • Sitemi kaç kişi ziyaret etti?
 • Siteme dünyanın hangi yerlerinden ziyaret yapıldı?
 • En çok hangi yazılarım okundu?
 • İnsanlar hangi anahtar kelimelerle Google’da arama yaparak siteme ulaşıyor?

Google Analytics hesabınıza giriş yapma

Halihazırda bir Gmail hesabınız varsa bunu kullanarak GA dahil olmak üzere Google’ın tüm ürünlerini kullanabilirsiniz. Öncelikle bu adresten GA hesabınıza giriş yapın.

Google Analytics hesabınıza giriş yapma

Giriş yaptıktan sonra aşağıdaki ekranı görmeniz gerekir. Buradaki “Sign up” butonuyla kendi Google hesabınızı kullanarak Analytics’e giriş yapabilirsiniz.

analyticse-giris-yapma-2

Bir sonraki ekranda siteniz için yeni bir hesap oluşturacaksınız. Karşınıza çıkan tablerden “Website” olanı seçin.
Sonrasında Universal veya Classic seçeneklerinden birini seçmeniz gerekiyor. Henüz beta sürümü olan Universal Analytics ekstra bazı özellikleri barındırıyor.
İkisi de ücretsiz, karar sizin :)

analytics-yeni-hesap

Bu seçimleri yaptıktan sonra siteniz ile ilgili detaylı bilgileri girmeniz için yeni bir ekran karşınıza çıkacak. Sitenizin adı, adresi, kategorisi gibi bilgileri girin ve ardından “Get Tracking ID” (İzleme Kimliği Edinin) butonuna tıklayın. Açılan ekrandaki koşulları da onayladıktan sonra izleme kodunuza ulaşmış olacaksınız.
Bu kodu kopyalayın.

analytics-izleme-kodu

Sitenize Google Analytics kodunu ekleme

WordPress sitenize Google Analytics kodunu 3 farklı yoldan ekleyebilirsiniz.

Plugin kullanarak

GA ile ilgili onlarca plugin mevcut fakat en basit ve kullanışlı olanını istiyorsanız şunu kullanabilirsiniz: Insert Header and Footer

Sitenizin header veya footer bölümüne kod ekleyebildiğiniz bu plugini kullanarak sitenizin header’ına kopyalamış olduğunuz GA kodunu yapıştırabilirsiniz.

Elle yapıştırarak

Temanızın header.php dosyasını açın. <body> etiketini bulun ve bu etiketten sonraki satıra kopyalamış olduğunuz kodu yapıştırın.
Bu işlemi panelinizdeki Görünüm > Düzenleyici adımlarını izleyerek WordPress içindeki editörden yapabilirsiniz.

Functions.php dosyasını kullanarak

Temanızın functions.php dosyasını açın ve herhangi bir yere aşağıdaki kodu ekleyin.


 
Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü mezunu… Web tasarım, front-end geliştirme ve WordPress tema geliştirme ile uğraşmaktadır.
Etiketler:

9 yorum

 1. Merhaba, yazınız çok güzel emeğinize sağlık ve paylaştığınız için teşekkürler. Müsade ederseniz bu konuda size bir sorum olacak. Ben amatör olarak php ile bir site yaptım sizin reklamcılık okuduğunuzu görünce cevaplayacağınızı umuyorum şöyle ki ; sanırım özel reklamcıların dikkat ettiği tek ölçü analytics miş doğrumudur yani biraz daha açacak olursam sitemde sayfa görüntüleme sayısı aylık ortalama 200 000 gibi görünüyor natro hosting in bilgilerinde (site natro da), fakat analytics hesabımda bu sayı aylık 10 000 bunu çözemiyordum bende google ın bu izleme kodunu index.php deki etiketinin üzerine ekledim bunların yanı sıra index.php ye include ettiğim tüm sayfaların başınada bu izleme kodunu ekledim sonuç olarak sayfa görüntüleme sayısı arttı 250 000 oldu analyticste natroyuda geçti bu kez … sıkıntım şu şimdi ben siteye reklam alacağım, reklam firması benim index in yada bir iç sayfanın sayfa kaynağına bakacak olursa en az 10 kez bu izleme kodunu görecek bu bir sorun teşkil edermi ? bu yaptığım bir hile midir yoksa çözüm bu şekildemi olur?
  Doğru kullanım bu kodun bir kere kullanılması ise sayfa görüntülemem neden 10 kat düşük çıkıyor …
  Okuduğunuz için teşekkürler tecrübelerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum iyi çalışmalar.
  yazdığım web sitesi : http://www.ortakhaber.com/

  • Merhaba,
   Reklam aracılarının veya reklamverenlerin analytics verilerini baz almaları normal, çünkü reklam verecekleri sitenin kaç ziyaretçisi var, bu ziyaretçilerin demografik bilgileri neler gibi soruların cevaplarını almak isterler.
   Analytics izleme kodunu sayfada 10 kez tekrar etmesi bir hile değildir. Analytics verilerine bir etkisi olmaz, sadece sitenizde gereksiz kod fazlalığına ve performans düşüklüğüne neden olur.
   Analytics kodunuzu kodlarınızda her sayfada çağrılan bir dosyanın içine koymalısınız.
   Büyük ihtimalle kaynak dosyalarınız arasında header.php gibi bir header kodu vardır. Bu dosya tüm sayfalara include edilir. Sadece o dosyaya kodunuzu yerleştirmeniz yeterli olacaktır.

 2. Birde aranan kelimelerde (not provided) gösteriyor bunun anlamı nedir neden arama kelimelerini göremiyorum ben acaba ? Tekrar teşekkürler iyi çalışmalar.

  • Analytics hesabınızda Edinme > Arama Motoru Optimizasyonu > Sorgular bölümüne gittiğinizde, Web Yöneticisi Araçları veri paylaşımı özelliğini kurarak sitenize ziyaret getiren arama sorgularını görebilirsiniz.

 3. Çok teşekkürler fazla olmazsam son bir şey sormak istiyorum, google analytics açıklamasında ” ” etiketinin hemen üstüne yapıştır diyor kodu, siz body etiketinden hemen sonraki satıra diyorsunuz ? hangisi doğru yani ben analytics.php dosyamı nereye çağırmalıyım ? benim sitem wp değil bu arada ..

  • Her ikisi de doğru, ben genelde tag manager kullandığım için body’nin açılışının altına koyuyorum, siz head’in kapanış tag’inin üstüne de koyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.